Перші дні після аварії на ЧАЕС

м. Київ, Оболонський пр-т, 68

Перші дні після аварії на ЧАЕС

Перші дні після аварії на ЧАЕС

Аварія на ЧАЕС сталася більш ніж несподівано. Проведення планової зупинки енергоблоку і випробувань на ньому не передбачали виникнення загрози безпеки. Але коли вибух уже стався, заходи щодо зупинки пожежі, вогнища поширення радіаційного пилу, і ліквідації наслідків катастрофи стали прийматися відразу. Хоча персоналу і рятувальникам не відразу стало зрозуміло, що саме потрібно робити, і в якому стані перебував тоді реактор: чи був він цілий, потрібно було його охолодження.

Але команди рятувальників спрацювали швидко і змогли зупинити поширення радіаційного пилу. Сьогодні відвідування Чорнобиля стало доступним для звичайних людей, і туристи можуть наживо побачити ЧАЕС і Саркофаг над 4 енергоблоком. А також почути історію про найважливіші тоді перші дні після катастрофи.

Екскурсія в Прип'ять після аварії: що відбувалося в перші години

Вибух не тільки спровокував викид величезної обсягу радіаційних часток, але і викликав більш ніж 30 осередків загорянь. Потрібно було захистити інші енергоблоки станції. Тому відразу після вибуху в ВПЛ-2 надійшов сигнал про спалах на ЧАЕС о 1:23 ночі. Бригада виїхала на місце. У рятувальників не було захисних костюмів, тільки звичайна роба і протигази. Незважаючи на це до 6 години ранку пожежа була повністю ліквідована.

Однак не можна сказати, що фахівці тоді розуміли всю серйозність подій. Виміряти рівень радіації вдалося тільки в 3:30 ранку, тоді вже пройшли години після вибуху. Тому до цих пір не відомі реальні цифри рівня радіації в осередку вибуху. Стан реактора також оцінювалося невірно. Думали, що він в якійсь мірі цілий і потребує охолодження. Але зусилля виявилися непотрібними.

Ліквідація наслідків аварії в перші дні

При відвідуванні Чорнобиля можна помітити, що кинуті будинки, квартири з особистими речами колишніх господарів і навіть з дитячими іграшками. Це так, тому що через 36 годин після аварії була організована термінова, масова евакуація населення. Людям було дозволено брати тільки речі крайньої необхідності. Передбачалося, що це тимчасовий захід.

Далі діяли оперативно: створили комісію урядову, яка займалася координацією дій з ліквідації наслідків. Було вирішено закидати реактор сумішшю з доломіту, свинцю і боровмісних речовин для запобігання повторного загоряння. У Зону було направлено фахівців, військовослужбовців, рятувальників.

Так як існував ризик руйнування активної зони реактора і виходу палива в грунт і грунтові води, в Дніпро, був проритий тунель під реактором, потім була зведена захисна стіна. Дамби на річці Прип'ять були відсипані. А далі стали вживатися заходи з поховання реактора і зведення саркофага. Ну а сьогодні організовується приватна або групова екскурсія в Прип'ять, на АЕС і блок №4, що знаходиться під саркофагом.