26 квітня 1986 рік - ця дата стала фатальною в житті сотень тисяч людей. Саме в цей день в місті Чорнобиль сталася найбільша аварія на АЕС, яка спричинила за собою руйнівні наслідки. Тисячі людей були виселені з Чорнобиля, Прип'яті та місцевості, радіусом 30 км, яку пізніше стали називати Зоною відчуження. Майже 30 років ця територія перебувала поза доступності для звичайних людей. Але в 2010 році її офіційно відкрили для екскурсій.
У місто Прип'ять поїздка можлива тільки під керівництвом гіда, і тільки по обмеженому безпечного маршруту. Екскурсія дає можливість не тільки задовольнити свою цікавість по відношенню до занедбаної місцевості, застиглої в часі, а й оцінити масштаби наслідків від однієї помилки. Однак відвідування Чорнобильської АЕС принесе більше вражень, якщо зануритися в історію і простежити події 26 квітня 1986 року.
Вночі з 25 на 26 квітня в 1:23:47 на четвертому енергоблоці стався потужний вибух, внаслідок якого ядерний реактор був повністю зруйнований. Будівля енергоблоку було частково зруйновано, в різних частинах приміщення почалася пожежа. Оператор головних циркуляційних насосів загинув відразу, співробітник пусконалагоджувальної системи помер в той же день через сильні травм.
За три місяці відразу після аварії загинуло ще 31 людини, 134 ліквідатора наслідків перенесли променеву хворобу в гострій формі. Але в точності визначити число потерпілих дуже складно. Так як ті, хто отримав дозу радіації, могли послужити джерелом зараження для інших людей. Але основною причиною подальшого шкоди стало радіаційна хмара, яке рознеслося по більшій частині Європи.
Наслідки такого масштабу виникли внаслідок планової зупинки енергоблоку. В цей же час персонал повинен був провести випробування за заданою програмою. До цього експерименти вже проводилися 3 рази, після чого вводилися нові технічні доопрацювання обладнання. Однак на цей раз ситуація вийшла з контролю персоналу. На початку експерименту виникло збільшення потужності реактора, проте в подальшому вона навпаки падала. І тим не менше ситуація залишалася під контролем до 1:23:39 - в той момент був зафіксований аварійний сигнал, пізніше ще один. Потужність реактора початку несподівано розганятися, персоналу не вдалося її знизити. І всього лише через 1-2 секунди стався вибух. Подальші дослідження показали, що було помилкою продовження проведення випробувань персоналом, незважаючи на неполадки в роботі реактора. Було відключено справні системи захисту. А сам реактор мав конструкційні особливості, які спровокували некоректну роботу. Ці та інші чинники призвели до трагедії.
Одна справа просто отримати інформацію про події того дня, зовсім інше - відчути атмосферу під час відвідування зони відчуження. Сьогодні в Прип'ять поїздка з групою і екскурсоводом включає відвідування Чорнобильської АЕС, Саркофагу, під яким знаходиться 4 реактор. Крім можливості все подивитися, подробиці того, що відбувається від гіда допомагають глибше відчути трагедію.