м. Київ, Оболонський пр-т, 68

РІВЕНЬ РАДІАЦІЇ У ЧОРНОБИЛЬСЬКІЙ ЗОНІ ВІДЧУЖЕННЯ

РІВЕНЬ РАДІАЦІЇ У ЧОРНОБИЛЬСЬКІЙ ЗОНІ ВІДЧУЖЕННЯ

Радіація – лякаюче слово. Усі чули легенди, як у Чорнобилі через радіацію народжувалися мутанти, а звичайні тварини перетворювалися на чудовиська. У цій статті міфи будуть розвіяні, а також буде зрозумілим опис того, що таке радіація, як вона впливає на людей і чи безпечний рівень радіації в Чорнобильській зоні відчуження зараз.

Що таке радіація

Радіація – це іонізуюче випромінювання радіоактивних частинок. Таке визначення надає Вікіпедія. Іншими словами, радіація - це іонізуючі речовини, які створюють акустичні хвилі при ударі частинок об атоми, з яких складаються живі організми, рослини і навіть техніка. При цьому зіткненні ушкоджуються тканини та матеріали, з яких вони складаються. Іонізуюче випромінювання вимірюється в рентгенах (рентген на годину – р/год) та мікрорентгенах (мікрорентген на годину – мкр/год) та несе негативний вплив, якщо його більше ніж 50 мкр/год. У той же час, на Землі є природне радіаційне тло, це космічне і сонячне іонізуюче випромінювання. У кількостях, що надходять до нас, воно не несе особливої ​​шкоди, оскільки не перевищує норми.

Який рівень радіації був у Чорнобилі після аварії

Відразу після аварії рівень радіації в його епіцентрі становив від 1500 до 2600 рентген на годину. Така кількість радіації у сотні тисяч разів перевищує норму. Дозиметри, якими вимірювали рівень радіації, зашкалювали, оскільки не були призначені для вимірювання такого високого рівня випромінювання, вони були розраховані максимум на 500 рентген на годину, що також є смертельною дозою. Рівень радіації після вибуху ЧАЕС перевищував навіть радіаційний рівень після вибуху бомб, скинутих на Хіросіму та Нагасакі. За офіційними даними, з квітня до липня 1986 року, від наслідків променевої хвороби померла 31 людина. За даними неофіційними, смертей було набагато більше. На самій станції в момент вибуху перебувало понад 200 осіб, ще кілька тисяч людей було задіяно у гасінні пожежі та ліквідації наслідків – будівництво укриття, поховання евакуйованих населених пунктів тощо. Таким чином є підстави довіряти неофіційним джерелам, які називають цифру 4000 осіб. Наприкінці квітня, після аварії, напрям вітру був із півдня на північ. Від радіації постраждала не лише Білорусь, а й інші країни, розташовані на північ від епіцентру вибуху, куди вітер приніс частки радіоактивного пилу.

Рівень радіації у Чорнобилі зараз

Питання, яке цікавить багатьох – а як зараз із рівнем радіації у Чорнобилі? Що змінилося за ці 30 років? Коли стався вибух, над зруйнованим 4 енергоблоком протягом півроку збудували укриття (або саркофаг), щоб запобігти подальшому поширенню радіації. На будівництво цього саркофагу витратили 400 тисяч кубометрів бетону та 7000 тонн металу. Термін придатності становив від 20 до 40 років, і через 30 років після аварії, 2016 року, над старим укриттям почали надбудовувати нове. Нове укриття назвали “конфайнмент”, і, завдяки сучасним технологіям, воно має більший рівень безпеки, ніж попереднє. Новий конфайнмент увели в експлуатацію влітку 2019 року. Термін його експлуатації – 100 років. Завдяки тому, що 4 енергоблоки надійно приховані, радіаційні частинки в повітрі практично відсутні. Тобто, просто приїхавши до Зони відчуження на екскурсію, гуляючи туристичними маршрутами і чітко дотримуючись вказівок свого гіда, радіація не становить небезпеки. Асфальт та будівлі у містах Прип'ять та Чорнобиль мили щодня протягом 10 років після аварії. Вода, збираючи радіоактивні частинки, вбиралася в землю. Це сприяло тому, що повітря у цих містах зараз відносно чисте. Зруйнований 4 енергоблок, який знаходиться під надійним конфайнментом, теж не викидає радіацію. Однак, все не так просто і для життя ці місця, як і раніше, непридатні. Велика кількість радіації осіла у ґрунті та у воді, а також на різних предметах, особливо на металевих. Металеві предмети зазнають утилізації, але цей процес з технічних причин не може відбуватися швидко. Це означає, що приїхавши на екскурсію, у жодному разі не варто чіпати землю або перевіряти температуру води у Прип'яті рукою. Також, коли екскурсія проходить на об'єктах – у квартирах, у дитячому садку, чіпати, а тим більше забирати з собою якісь артефакти на згадку, з метою радіаційної безпеки категорично забороняється. А ось гуляти та дивитися – цілком безпечно.

Пожежа на території ЧЗО у 2020 році

4 квітня 2020 року в лісі в Зоні відчуження спалахнула пожежа. Точна причина займання не встановлена, є припущення, що причиною міг стати підпал сухої трави. Вогонь поширився на 100 гектарів лісу та в епіцентрі пожежі рівень радіації перевищив норму у 16 ​​разів. Для гасіння цієї пожежі мобілізували людей і задіяли спеціальну техніку, зокрема літаки та гелікоптери. Поширення пожежі за територію ЧЗО вдалося запобігти, рівень радіації у прилеглих населених пунктах, зокрема у Києві та області, не перевищив норму. Слід зазначити, що це не перша пожежа, яка виникла в Зоні відчуження за 30 років. Пожежі періодично траплялися й раніше. Проте, завжди вдавалося загасити вогонь протягом кількох діб, і великих збитків щодо підвищення радіаційного фону ці пожежі не завдали.

Карта радіоактивного забруднення Чорнобильської зони відчуження

Зона відчуження є територією навколо 4 енергоблока, площею 2600 квадратних кілометрів. Найбільше забруднена територія площею 1500 квадратних кілометрів на північ і північний схід. Як було написано вище, найбільше радіації ввібрала земля, а також підвищений фон спостерігається в річці Прип'ять, що сильно фонує від металевих предметів.

Вам буде цікаво

Схожі новини
Аварія на ЧАЕС
26 квітня 1986 рік - ця дата стала фатальною в житті сотень тисяч людей. Саме в цей день в місті Чорнобиль сталася найбільша аварія на АЕС, яка спричинила за собою руйнівні наслідки.
Читати далі
3 НАЙНЕБЕЗПЕЧНІШІ МІСЦЯ В УКРАЇНІ
Сталкери – так називають мандрівників, які віддають перевагу відпочинку «все включено» екстремальний туризм у Зоні відчуження.
Читати далі
Екстремальний відпочинок по руїнах мертвого міста
Останніми роками Зона, вкрай обмежена територія навколо Чорнобильської АЕС, що оточує місце ядерної катастрофи 1986 року, стала найгарячішою точкою для туристів з усього світу.
Читати далі

Тури в Чорнобиль і покинуте місто Прип'ять

Виберіть відповідний тур
Хіт
Груповий тур
Для невеликих груп
від $50
 • Катастрофа СРСР 26 квітня 1986 роки за один день
 • Всі основні локації
 • Достовірна інформація
 • Професійний гід
 • Невеликі групи
 • Вражаючі селфі і відео
 • Трансфер Київ-Чорнобиль-Київ
Приватний тур
Екскурсія ідеально підійде для компанії
від $299
 • Ексклюзивні локації
 • Доступ до "заборонених зон"
 • Персональний гід
 • Індивідуальний маршрут з урахуванням Ваших побажань
 • Унікальні селфі і відео
 • Трансфер з будь-якої точки Києва
 • Можливість коригувати маршрут екскурсії
Тур на електростанцію
Екскурсія класу "Ексклюзивно"
від $450
 • Центральний щит управління
 • Блоковий щит управління блоку
 • Інтегрована автоматизована система об'єкта "Укриття"
 • Головні циркуляційні насоси
 • Золотий коридор
 • Трансфер