Передісторія створення ЗГРЛС "Дуга-1"

м. Київ, Оболонський пр-т, 68

Передісторія створення ЗГРЛС "Дуга-1"

Передісторія створення ЗГРЛС "Дуга-1"

Кінець п'ятдесятих років був ознаменований загрозою ядерного вторгнення в СРСР з боку США. У зв'язку з чим СРСР робила активні спроби пошуку способи передчасного виявлення запуску ракет. Дальність сканування повинна була становити не менше трьох тисяч кілометрів. У 1947 р Н.І.Кабанов висунув теорію відображення радіохвиль від іоносфери землі. На жаль технічної можливості підтвердити це не існувало, тому Науково-дослідна робота "Віяло" була зупинена.

Роботи поновилися через десять років. Єфим Штирен з командою однодумців зуміли теоретично довести можливості далекого виявлення (3000-9000 км.). Звіт по НДІ "Дуга 1" надали 1 січня 1961 р де були зафіксовані результати розрахунків і підтверджують експерименти. Вже 15 листопада 1962 року було підписано постанову про створення споруд загорізонтальних радіолокаційних станцій системи "Дуга Чорнобиль".

Приховані системи виявлення

У 1975 році було прийнято рішення про створення радіолокаційної станції "Дуга-1" біля міста Чорнобиль. Уже через рік був змонтований головний вузол ЗГРЛС дуга Чорнобиль. Будівництво велося паралельно з Чорнобильською АЕС, що дозволяло приховувати поставки величезної кількості матеріалів і техніки. На всіх топографічних картах об'єкт Чорнобиль-2 значився піонерський табір. У 1983 р був проведений перший запуск системи. Під час роботи в радіоефірі перешкоди видавали певний звучання, схоже на ритмічний стукіт. Через ці характерних звуків США назвали перешкоди "Русский Дятел". З причини абсолютної секретності Заходу так і не вдалося визначити точне призначення перешкод. Висувалися різні теорії, аж до зомбування свідомості американських громадян радянськими вченими.

Досягнення "Дуги"

Офіційно влада підтвердила існування об'єкта ЗГРЛС і обслуговуючого комплексу Чорнобиль-2 тільки після катастрофи на ЧАЕС. До тих пір США могли лише припускати про наявність подібної споруди - Дуги Чорнобиль. З 1983 р до моменту евакуації станцією було виявлено більше сотні запусків балістичних і навіть космічних ракет на території Північної Америки.

Екскурсії в Чорнобиль: Дуга сьогодні

На сьогоднішній день, екскурсії в Чорнобиль обов'язково зачіпають такий незвичайний об'єкт, що зберігся недоторканим після катастрофи на Чорнобильській атомній електростанції, а кожен, хто відвідав це незвичайне місце, напевно залишає для себе фото в мобільному телефоні про його відвідуванні.