Ліс з самою сумною долею або "рудий ліс"

м. Київ, Оболонський пр-т, 68

Ліс з самою сумною долею або "рудий ліс"

Ліс з самою сумною долею або "рудий ліс"

Червоний ліс, який більш відомий як рудий ліс в Чорнобилі є одним з найнебезпечніших і радіоактивних місць в чорнобильській зоні. Зараз тут проживає унікальний вид дикого коня, здичавілі собаки та інші різні звірі та птахи.

Рудий ліс в Прип'яті теж був ліквідатором

Безліч гектарів лісу піддалося потужному випроміню та забрудненню протягом декількох днів 1986 року. Територія лісу межує з дорогою на Прип'ять. В основному від радіації постраждали дерева, але біологи, які працювали тут після катастрофи, стверджують, що після аварії загинуло також і багато ґрунтових черв'яків.

Рудий ліс складається, здебільшого, з сосни звичайної. Ці сосни, ціною своїх "життів", затримали значну масу радіоактивних частинок, вони, як фільтр, врятували життя багатьох жителів Прип'яті. Це сталося через те, що сосни мають досить щільну крону, яка щільніше, ніж крона листяних дерев - сосна в кращому ступені затримувала радіоактивний пил.

Рудий ліс в Чорнобилі, зонування

За характером радіаційного забруднення вчені розділили рудий ліс на чотири зони. У першій (прилеглої до станції) доза в 1986 році становила 8000-10000 рад (саме такою одиницею виміру і розраховується поглинена доза випромінювання в ядерній фізиці). Викид знищив всю рослинність, яка перебувала біля зруйнованої атомної станції та частину рослинності в середині лісу. Ліс убрався в рудувато-сірий колір, після чого і отримав назву «Рудий ліс». Пізніше робочі знищили цю зону. Тут же знаходилося дерево у вигляді хреста, яке прозвали "Чорнобильським хрестом", яке, через зашкалюючу дозу радіації, на жаль, було знищене в середині 90-х.

У другій зоні рудого лісу загинуло 25-40% соснового лісу. 90-95% серйозно пошкоджено. Молоді гілочки і нирки буквально розсипалися. Ця частина ввібрала близько 1000-8000 рад.

У зоні третього рівня загинули переважно молоді дерева, а також з'явилися жовті голки на окремих сегментах гілок. Експерти відзначили відхилення в проростанні. Проте, ці рослини зберегли своє забарвлення. Ступінь поглинання радіонуклідів склала близько 400-500 рад.

Четверта зона рудого лісу, яка знаходиться біля міста Прип'ять, зараз характеризується слабо забрудненої площею, проте, високі дози радіації, зафіксовані тут в 1986 році, призвели до незвичайним явищам в процесах росту дерев. На сьогоднішній день рудого окрасу дерев в цій зоні не виявлено.