м. Київ, Оболонський пр-т, 68

Як потрапити в чорнобильську зону відчуження легально і безпечно

Як потрапити в чорнобильську зону відчуження легально і безпечно

Інтерес до Зони відчуження виник у людей відразу після того, як її створили. І це був інтерес вузького кола людей – вчених, сталкерів та любителів занедбаних місць. Однак, після гри "сталкер", легенд про мутантів, і, звичайно, після серіалу "Чорнобиль", інтерес до ЧЗО (чорнобильської зони відчуження) вийшов за межі цього вузького кола та історія наймаштабнішої техногенної катастрофи планети викликала інтерес великої кількості людей.

Завдяки цьому також зріс інтерес до поїздок до ЧЗВ. І сьогодні можна поїхати в Чорнобиль і околиці, щоб на власні очі побачити наслідки аварії на ЧАЕС, поринути в ту атмосферу, пережити нові емоції та випробувати сильні враження.

Чорнобильська зона відчуження

Чорнобильська зона відчуження – це територія, що охороняється площею 30 км, епіцентром якої є 4й енергоблок. Зона відчуження підрозділяється на 10-кілометрову та 30-кілометрову, які розділили за рівнем інтенсивності радіоактивного забруднення.

В'їзд до ЧЗО можливий лише з паспортом та за спеціальними перепустками, у складі організованих екскурсій. Проте, 2 дні на рік, 26 квітня та 9 травня, можна цілком легально потрапити до Зони відчуження самостійно. Звичайно ж, за наявності паспорта та пропуску. Це дні пам'яті, коли родичі приїжджають на могили похованих у Зоні відчуження близьких. Сама ЧЗО, крім 4-го енергоблоку, включає міста Прип'ять і Чорнобиль, село Копачі, а також господарські та інші об'єкти, основна частина яких на сьогоднішній день не функціонує, і залишилася як пам'ятник страшним подіям 1986 року.

Сама ж ЧАЕС, як не дивно, продовжувала працювати аж до 2000 року. 2016 року закінчили будівництво нового саркофагу над 4-м енергоблоком, який проспонсував світовий фонд. Проте, навіть зараз на виведеній з експлуатації атомній станції працює приблизно 2000 осіб. Здебільшого це вчені, а також люди, які стежать за безпекою блоків. Співробітники працюють вахтовим методом, а мешкають під час роботи у самому місті Чорнобиль. У місті Прип'ять та селі Копачі не мешкає ніхто, навіть самосели давно поїхали.

Щоправда, іноді на ЧЗО і територію колишніх населених пунктів просочуються сталкери і мародери, які полюють за зараженим металом, що там залишився. Туристів ці місця притягують атмосферою і, звичайно, історією. Покинуте поспіхом місто, а також об'єкти колишнього народного господарства, що належать до ЧЗО, такі як МТС (моторно-тракторна станція) і режимний об'єкт, що вражає своєю масштабністю – радіолокаційна станція ДУГА, комплекс будівель на території якої називається Чорнобиль-2. Приїжджаючи за новими сильними враженнями, люди докладно знайомляться з історією об'єктів, екскурсії проводять гіди, які працюють у ЧЗО або безпосередньо пов'язані з нею.

Отже, екскурсія – гарна нагода не тільки побачити, а й почути історію катастрофи чи не з перших вуст. На більшості об'єктів Зони відчуження якими проходять туристичні маршрути радіація на сьогоднішній день не перевищує норми. Поїхавши у складі організованої екскурсії та чітко дотримуючись вказівок гіда, отримати навіть незначну дозу радіації практично неможливо.

Як поїхати до Чорнобиля легально та безпечно

Завдяки збільшеному інтересу до Зони відчуження існує достатня кількість можливостей відвідати ці місця легально та безпечно. Це робиться за допомогою компаній, які організовують офіційні тури, обравши груповий тур або замовивши екскурсію. Також можна замовити індивідуальний тур, або навіть полетіти гелікоптером.

Виїзд чи виліт відбувається із Києва. Тур бажано бронювати заздалегідь, вносячи передоплату (повну або часткову), тому важливо звернутися до надійних організаторів, що вже зарекомендували себе. Звичайна екскурсія займає 1 повний день, з виїздом рано-вранці і поверненням пізно ввечері. Але також є можливість замовлення туру тривалістю до тижня з ночівлями у місцевому готелі.

Всі види екскурсій проходять безпечними маршрутами, під керівництвом досвідчених провідників-сталкерів. На час екскурсії можна орендувати дозиметр. Харчування на час туру передбачено у місцевому кафе у місті Чорнобиль або можна взяти їжу із собою. Вартість одноденних групових турів в агенціях стартує від 50 доларів. Такий “стартовий пакет” включає проїзд з Києва до ЧЗО, оформлення перепусток, екскурсію по ключових місцях і повернення назад до Києва. Ціни на індивідуальні одноденні екскурсії стартують від 299 доларів та вище, а ціни на тури тривалістю від 2-х днів – від 200 у.о. Всі ціни вказані приблизно, повну вартість краще уточнити безпосередньо перед поїздкою в агентстві, що організовує екскурсію.

Як поїхати до Чорнобиля самостійно, без екскурсії

Як уже було написано вище, Чорнобиль відкритий для відвідування 2 дні на рік – 26 квітня та 9 травня, на дні пам'яті. У ці дні будь-яка людина, яка проживала раніше в Зоні відчуження або має там похованих родичів, може проїхати до Чорнобиля.

Також можна дістатися електричкою зі Славутича до Семиходів. Причому електричка проходить прямо по зоні відчуження. Повноцінною екскурсією таку подорож, звичайно, не назвеш, проте фотографії з вікна електрички зробити можна. Це легальні способи поїхати до ЧЗО самостійно. Аби потрапити до ЧЗО нелегально, любителі дуже гострих відчуттів можуть попроситися до когось із тих, хто в дні пам'яті їде на могили близьких і теж зійти за родича.

Або пробратися через паркан, і лісом дійти до Прип'яті. Іти доведеться близько 50 км. Тому доведеться розрахувати сили. Однак, при тому, що можливість відвідати Зону відчуження нелегально є, користуватися цим "привілеєм" вкрай не рекомендується, і ось з яких причин:

 • По-перше, можна ненароком зустріти охоронця, і тоді, у кращому разі, доведеться дати хабар. Але швидше за все, справа закінчиться депортацією та штрафом.
 • По-друге, справді безпечний маршрут нереальний в умовах нелегального відвідування. Дерева, що розрослися, дикі тварини, що живуть у лісах, а також занедбані й зруйновані будівлі – все це робить мимовільне відвідування ЧЗО небезпечним не тільки для здоров'я але і для життя.

У багатьох місцях Зони відчуження рівень радіації у багато разів перевищує норму. Гіди під час екскурсії ведуть групи дійсно безпечними маршрутами, але у разі самостійної “екскурсії” є всі шанси отримати променеву хворобу. Поїхавши в ЧЗО можна доторкнутися до історії та на власні очі побачити як безладність, підкріплена амбіціями обернулася проти самої людини і в той же час, як мало потрібно природі для того, щоб відновитися. А щоб не наражати себе на небезпеку - для знайомства з цими місцями найкраще вибрати надійного і знаючого провідника.

Вам буде цікаво

Схожі новини
Занедбані села ЧЗО
Чорнобиль і Прип'ять - міста примари. Вони були кинуті відразу усіма жителями. Так що все, що було - просто спорожніло.
Читати далі
Радіолокаційна станція "Дуга" під Чорнобилем занесена до Державного реєстру нерухомих пам'яток
Кабінет міністрів України, 21 квітня 2021 року проголосував за внесення радіолокаційної станції «Дуга», що знаходиться в Чорнобильській зоні відчуження, до Державного реєстру нерухомих пам'яток
Читати далі
ЧОРНОБИЛЬ – ТАЄМНИЧЕ І АТМОСФЕРНЕ МІСЦЕ
Якщо ж вивчити найзагадковіші місця планети, які раніше були недоступні через свою небезпеку, то зараз №1 це Чорнобиль і Прип'ять.
Читати далі

Тури в Чорнобиль і покинуте місто Прип'ять

Виберіть відповідний тур
Хіт
Груповий тур
Для невеликих груп
від $50
 • Катастрофа СРСР 26 квітня 1986 роки за один день
 • Всі основні локації
 • Достовірна інформація
 • Професійний гід
 • Невеликі групи
 • Вражаючі селфі і відео
 • Трансфер Київ-Чорнобиль-Київ
Приватний тур
Екскурсія ідеально підійде для компанії
від $299
 • Ексклюзивні локації
 • Доступ до "заборонених зон"
 • Персональний гід
 • Індивідуальний маршрут з урахуванням Ваших побажань
 • Унікальні селфі і відео
 • Трансфер з будь-якої точки Києва
 • Можливість коригувати маршрут екскурсії
Тур на електростанцію
Екскурсія класу "Ексклюзивно"
від $450
 • Центральний щит управління
 • Блоковий щит управління блоку
 • Інтегрована автоматизована система об'єкта "Укриття"
 • Головні циркуляційні насоси
 • Золотий коридор
 • Трансфер